Dom Development z niższą sprzedażą

Dodano: 4 lipca 2018
domdev

Największy rodzimy deweloper mieszkaniowy Dom Development sprzedał w drugim kwartale 802 lokale, o 5,6 proc. mniej niż przed rokiem.

Mimo spadku sprzedaży (w pierwszych sześciu miesiącach br. łączna sprzedaż mieszkań u warszawskiego dewelopera spadła o blisko 11 proc.) szef Dom Development pozostaje optymistą co do perspektyw rynku jak i swojej firmy.

- Rynek mieszkaniowy był podobny do poprzedniego kwartału: utrzymywał się silny popyt, zaś podaż kurczyła się, co przyśpieszało tempo wzrostu cen. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami pozostawało wysokie. Zakupy za gotówkę stanowiły ponad 35 proc. sprzedaży w Dom Development. Jednocześnie w ostatnich kwartałach istotnie wzrosły wolumen i wartość nowo udzielanych kredytów hipotecznych - zauważa Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Jego zdaniem problemy wielu deweloperów z uzupełnianiem oferty pogłębiły się. Podaż ograniczały trzy główne czynniki: koszty i dostępność gruntów, trudności z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych oraz wzrost kosztów i spadek dostępności usług budowlanych. Spośród tych problemów, obecnie najbardziej znaczące są problemy z generalnym wykonawstwem.

- W drugiej połowie 2017 roku odnotowaliśmy istotny wzrost kosztów budowy, który już w mniejszym stopniu, był również widoczny w pierwszej połowie bieżącego roku. Strukturalny niedobór siły roboczej to problem, z którym będziemy się mierzyć w nadchodzących latach, jednak niedawna stabilizacja cen stali może wskazywać na stabilizowanie się kosztów budowy – dodaje Jarosław Szanajca.

Mimo tych problemów Dom Development przekazał w drugim kwartale br. 1025 lokali, o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Po pierwszym kwartale br. Dom Development miał 17,5 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie 203,4 mln zł.

Autor: isk