Giełda zawiesiła notowania GetBacku

getback_ok _b2c

Giełda zawiesiła notowania czołowej firmy windykacyjnej GetBacku. Przeżywająca kłopoty spółka podała bowiem, że prowadzi rozmowy z PKO BP i PFR w sprawie finansowania. Okazało się jednak, że żadnych rozmów nie było.

W poniedziałek przed rozpoczęciem giełdowej sesji Getback podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł.

- Strony prowadzą negocjacje mające na celu ustalenie pozostałych warunków finansowania. Strony przewidują zakończenie negocjacji oraz podpisanie stosownych umów dotyczących finansowania w jak najszybszym terminie - napisano w komunikacie GetBacku.

Informacjom windykatora szybko zaprzeczyły jednak zarówno PKO BP jak PFR.

- W związku z raportem bieżącym GetBack z 16 kwietnia 2018 roku, PKO Bank Polski stanowczo zaprzecza, jakoby prowadził jakiekolwiek uzgodnienia czy negocjacje z tą spółką, a w szczególności negocjacje dotyczące finansowania lub zaangażowania kapitałowego – brzmi komunikat PKO BP.

W podobnym tonie wypowiedział się PFR. - W związku z komunikatem spółki GetBack, PFR zawiadomi niezwłocznie Komisję Nadzoru Finansowego o potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji GetBack poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat udziału PFR - dodano.

Giełda nie czekała n stanowisko KNF i w poniedziałek zawiesiła notowania zarówno akcji jak i obligacji GetBacku. Ostatnia transakcja na akcjach Getback została zawarta o godz. 9.04 po kursie 3,75 zł, co oznacza spadek wobec piątkowego zamknięcia o 17 proc. Od początku roku akcje windykatora spadły już o ponad 80 proc.

Na początku marca GetBack informował o planach podwyższenia kapitału spółki przez emisję do 70 mln akcji oraz poszukiwaniach inwestora strategicznego dla spółki. Inwestora jednak jak dotąd nie udało się znaleźć, a Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w sprawie podwyższenia kapitału zostało przerwane i odłożone do 17 kwietnia. GetBack jak dotąd nie opublikował też raportu za 2017 r., stąd nie wiadomo jaka naprawdę jest kondycja finansowa spółki.

Powstały w 2012 r. GetBack jest jedną z największych w Polsce firm zarządzającymi wierzytelnościami. Firma jest również obecna na rynku wierzytelności w Rumunii, Bułgarii i Hiszpanii. Od lipca ubiegłego roku akcje GetBacku są notowane na parkiecie warszawskiej giełdy.

Autor: isk