Nowa strategia JSW nie porwała inwestorów

borynia

Miliard złotych zysku rocznie oraz do 30 procent dywidendy – zakłada nowa długofalowa strategia rozwoju na lata 2018 – 2030 Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Najważniejszym celem strategicznym grupy kapitałowej JSW jest umocnienie pozycji wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu w Europie, jak również wzrost wartości całej grupy.

– Nowa strategia zapewni spółce systematyczny rozwój oraz  funkcjonowanie na niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. JSW do 2030 roku zwiększy produkcję węgla o 20 proc. Jeśli chodzi o produkcję koksu to planujemy odtworzenie i utrzymanie mocy produkcyjnych na zbliżonym do obecnego poziomie. Naszym priorytetem jest osiąganie jak najwyższej marży poprzez zmianę poziomu oraz struktury produkcji – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Szef górniczego kombinatu poinformował też, że JSW planuje zwiększenie wydobycia węgla do poziomu ok. 18,2 mln ton w 2030 r.

A jak to się przełoży na wyniki spółki?

- Zakładamy, że w horyzoncie strategii wynik finansowy netto wyniesie średnio ok. 1 mld zł netto rocznie – powiedział Ozon. Dodał też, że władze spółki chcą by 30 proc. tych zysków trafiało każdego roku do akcjonariuszy w postaci dywidendy.

Plany jastrzębskiej spółki nie porwały jednak inwestorów. W piątek kurs akcji JSW spadł o 4,5 proc. do poziomu 98,78 zł.

Autor: isk