Ostra przecena akcji JSW

Dodano: 10 września 2018
jsw logo

Ponad 8 procent spadł w poniedziałek kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po medialnych doniesieniach o możliwości „przymusowej” inwestycji JSW w akcje spółki Polimex-Mostostal.

Akcjonariusze JSW dotychczas nie mogli narzekać na tegoroczne osiągnięcia węglowej spółki. Wykorzystując wysokie ceny węgla JSW w pierwszych dwóch kwartałach zarobiła na czysto ponad 1,08 mld zł. Dodatkowo prezes spółki Daniel Ozon zadeklarował kilka tygodni temu, iż JSW może w przyszłym roku powrócić do polityki wypłaty dywidendy przeznaczając na ten cel 25-30 proc. tegorocznego zysku. Nic dziwnego, że wśród inwestorów i analityków przeważał optymizm co do najbliższej przyszłości jastrzębskiego kombinatu.

Optymizm rozwiał się po dzisiejszej publikacji „Rzeczpospolitej” jakoby JSW miało kupić pakiet akcji giełdowego Polimeksu-Mostostalu. Gazeta napisała też, że w partii rządzącej toczy się wojna o głowę prezesa JSW. Według informacji „Rzeczpospolitej” w środę ma się zebrać rada nadzorcza węglowej spółki, a w porządku obrad podobno znalazł się punkt o zmianach w zarządzie. Przyczyną odwołania mają być trudne relacje prezesa Ozona z ministrem energii i wpływowym politykiem PiS Krzysztofem Tchórzewskim.

Sam prezes JSW przyznał w rozmowie z gazetą, iż był kilkakrotnie naciskany, by z pieniędzy JSW finansować inwestycje kompletnie nie związane z działalnością spółki m.in. w budowę cementowni czy ostatnio zakup akcji Polimexu-Mostostalu.

Perspektywa, że zyski JSW mają pójść na ratowanie przeżywającego olbrzymie kłopoty Polimexu (głównym akcjonariuszem spółki jest kontrolowany przez Skarb Państwa koncert energetyczny Energa) nie spodobała się inwestorom górniczej spółki. Tuż po otwarciu poniedziałkowej sesji giełdy kurs akcji JSW poleciał w dół o ponad 8 proc. poniżej poziomu 62 zł.

Autor: isk