hiker-1462777926F2T

Błądzący makro-turyści

Pomiędzy zidentyfikowaniem jakiegoś zjawiska makroekonomicznego albo geopolitycznego a pełną realizacją jego konsekwencji może minąć wiele lat. Wspomniane opóźnienia mogą uniemożliwić przekształcenie sensownej analizy makroekonomicznej w skuteczną strategię inwestycyjną.

Kupować siłę czy słabość rynku? A może i to, i to?

Kupując siłę rynku, wbijamy się w jego impet, a ewentualną przeszkodą mentalną może być relatywnie wysoka cena. Z kolei kupując słaby rynek korzystamy z okazji na przecenione papiery, ale możemy wpaść w pułapkę sporej korekty czy bessy, a więc ręka może zadrżeć przy zleceniu. Każdy z Czytelników ma zapewne swój własny, ulubiony styl co do tego rodzaju podejścia. Co jednak ciekawe w przypadku tej poniższej strategii, można z sukcesem… łączyć oba te podejścia!

AID113 do druku-1

Kupować czy nie kupować funta

W najnowszym numerze „Pieniędzy&Inwestycji” próbujemy odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy to możliwe, by wartość funta brytyjskiego spadała jeszcze przez kilka tygodni, a może miesięcy? A może obecnie mamy do czynienia ze świetną okazją inwestycyjną? W końcu niemal nikt tego funta mieć w portfelu nie chce...

Czy Trump, czy Clinton, indeksy i tak mogą pójść w górę

W przeddzień amerykańskich wyborów prezydenckich na rynkach finansowych dało się dostrzec huśtawkę nastrojów. Trudno się dziwić, skoro ich wynik trudno przewidzieć. Niepewność zaś to stan, którego rynki finansowe nie lubią najbardziej.

2da786fd5222fba5545575d501530cb397ca94d0-medium

Polak traci podwójnie przy oszczędzaniu na emeryturę

Bank Wells Fargo każdego roku przeprowadza badanie w jaki sposób Amerykanie inwestują oszczędności przeznaczone na cele emerytalne. Miesiąc temu został opublikowany tegoroczny raport z badania: „2016 Retirement Study”.

Duże spółki z WGPW powoli wracają do łask

Październik nie należał do spokojnych miesięcy na rynkach finansowych. Mimo to warszawski parkiet radził sobie całkiem dobrze, a indeks największych spółek nawet bardzo dobrze. Pomogły w tym czynniki wewnętrzne, których poprawę dostrzegł także kapitał zagraniczny. To optymistyczny prognostyk na nadchodzące nerwowe tygodnie.

7fb8a3fc57b9f1c832e97ccd7a51727ae016ba3a-medium

WIG20: widać światełko w tunelu

Fakt, że indeks największych polskich spółek znalazł się powyżej 1,800 punktów w istotny sposób zmienia perspektywę naszego rynku. Argumentów przemawiających za taką tezą jest sporo. Analitycy techniczni wymieniliby co najmniej kilka pozytywnych dla „byków” sygnałów.

Dobre, bo polskie? Niekoniecznie...

Spróbujmy spojrzeć krytycznie na ekonomiczno-psychologiczne korzenie niechęci do emigracji na rynki zewnętrze, którą w literaturze przedmiotu określa się mianem home bias.

AID112 do druku-1

Co się stanie z S&P500 po wyborach

Z punktu widzenia rynku akcji koniec II kadencji prezydenta USA kojarzy się ostatnio fatalnie. Dwa największe krachy giełdowe ostatnich dekad (spadek S&P500 o 49-57 proc.) zaczęły odpowiednio pod koniec drugiej kadencji Clintona (marzec 2000) i pod koniec drugiej kadencji Busha młodszego (październik 2007). Jak będzie tym razem? Wyjaśniamy na łamach najnowszego numeru dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje”!

095709a089d268110475f2b0999cb27abb215cd9-medium

Warto inwestować sporadycznie i rozsądnie

John Hempton z Bronte Capital napisał niedawno fascynujący tekst o filozofii inwestycyjnej, strategii inwestycyjnej Buffetta i pokaźnym gronie pozornych naśladowców wyroczni z Omahy. Buffett zaleca, by inwestować sporadycznie, ale rozsądnie. Rzadko kto tak czyni – jest to w praktyce niemal niemożliwe.