Rosyjskie aktywa rosną w siłę

Stany Zjednoczone pod rządami Donalda Trumpa rozpoczną łagodzenie kar nałożonych na Rosję w cieniu zdarzeń na Ukrainie z 2014 roku w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ocenia 55% ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg. Co to oznacza dla inwestorów?

WIG20 nie pokona bariery 1950 pkt. przed Nowym Rokiem

Pomimo pełnego tygodnia handlu ostatnie sesje przed świętami nie były zbyt pasjonujące, zwłaszcza ta piątkowa. Ten tydzień może w całości tak wyglądać, gdyż praktycznie na całym świecie większość inwestorów bierze sobie wolne. Większych obrotów oraz bardziej zdecydowanych ruchów możemy się spodziewać dopiero po Nowym Roku.

Frustracja posiadaczy akcji „MiSiów” ma prawo narastać

Za nami kolejna udana sesja z wybiciem lokalnego szczytu. Blisko 1-procentowy wzrost WIG20/FW20 robi większe wrażenie, jeśli zestawimy go ze słabszym zachowaniem surowców. Tym samym grudzień, jak na razie, daje nam 8-procentowy wzrost głównego indeksu i jest jednym z najlepszych miesięcy w ostatnich latach.

Nadchodzi korekta na WIG20

W piątek wygasała grudniowa seria kontraktów terminowych, co zapowiadało emocje. W istocie, ostatnią sesję można podzielić na dwie fazy: tą do 15:50, kiedy główny indeks tracił do 0,5%, i tą z ostatnią, mocną godziną handlu wyprowadzającą WIG20 na 0,4% plus. Jeszcze ciekawiej było na średnich spółkach. W mWIG40 zlecenia koszykowe podbiły wartość indeksu z prawie 1% spadku na 0,7% wzrost i to w ostatniej godzinie.

W tym roku koniec grudnia na giełdzie będzie wyjątkowy

Dziś wygasa grudniowa seria kontraktów terminowych i opcji, co zwykle oznacza wzmożony obrót na giełdzie. W grudniu zwykle bywało tak, że po „trzech wiedźmach” spadała już aktywność inwestorów, gdyż wchodziliśmy w okres świąteczno-noworoczny i liczba dni sesyjnych w tygodniu była raczej nie wielka. W tym roku mamy wyjątek, ponieważ czeka nas jeszcze pełen tydzień handlu, a tygodnie po świętach i po Nowym Roku będą krótsze tylko o jedną sesję. Dlatego najbliższy tydzień także może być istotny z technicznego punktu widzenia, gdyż po rajdzie Św. Mikołaja nie mieliśmy jeszcze jakiejś istotnej realizacji zysków.

Wielka rotacja i chłodzenie nastrojów

Od początku grudnia z poprawy klimatu inwestycyjnego korzystają głównie duże spółki. Zyski z WIG20/FW20 sięgają 7-8%, co jest wynikiem nieco lepszym niż czołówka rozwiniętych parkietów europejskich (5-6%). Posiadacze mniejszych podmiotów mogą być nieco sfrustrowani (mWIG40/sWIG80 +2,8/+0,6%), niemniej trend przewagi dużych, płynnych podmiotów nad mniejszymi, wydaje się być globalny. Korzystają one z napływu kapitału w związku z tzw. wielką rotacją, czyli transferem środków z rynku obligacji do akcji/surowców.

Jest optymizm na giełdzie

W najbliższych dniach rynek spróbuje zapewne zaatakować poziom 1900 pkt. na WIG20. Dopiero przełamanie psychologicznej bariery na poziomie 2000 pkt. będzie sygnałem rozpoczęcia trendu wzrostowego.

Niepokojąca czarna świeca na WIG20

Zeszły tydzień chyba na dłużej zapisze się w pamięci inwestorów, ponieważ już dawno nie było na GPW tak dużego ruchu wzrostowego. Jeśli za jego początek przyjąć dołek z listopada, to ma on  prawie 200 pkt. Można więc powiedzieć, że „byki” dostały już swój upragniony rajd Św. Mikołaja. Niepokojąco wygląda czarna świeca na WIG20 oraz indeksie szerokiego rynku podparta rekordowo wysokimi obrotami i może ona zwiastować początek ruchu spadkowego...

EBC miesza w głowach inwestorów

Pomijając jeden globalny bank, wśród analityków panowała zgoda, że na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny nie zmieni skali skupu obligacji rządowych. Mylili się. EBC zdecydował, że począwszy od kwietnia będzie skupował 60 mld EUR miesięcznie, nie 80 mld. Sam program został przedłużony o 9 miesięcy, a nie 6 jak przewidywała większość analityków. Można na to patrzeć w ten sposób, że w porównaniu do scenariusza bazowego, nowy, faktyczny, oznacza że ECB skupi papiery nie za 480 mld EUR ale za 540 mld EUR. Czyli więcej. Czyli jest lepiej, niż oczekiwano. Z drugiej strony ocenianie potencjalnych skutków dzisiejszej decyzji poprzez porównanie jej z - powiedzmy sobie szczerze - wziętymi z sufitu oczekiwaniami, nie jest zbyt poważne...

stooq.pl

WIG20 tkwi w konsolidacji

Według rynku grudniowa podwyżka stóp procentowych przez FOMC pozostaje jedynie formalnością. W gruncie rzeczy nastawienie to nie pozostaje bezpodstawne – najnowsze dane makroekonomiczne ze Stanów po raz kolejny potwierdziły siłę amerykańskiej gospodarki.