Włochy mogą stać się źródłem niestabilności

Pierwsze dni grudnia na razie nie przyniosły żadnego przełomu na rynkach. W centrum uwagi znajdowała się ropa naftowa, której notowania, po uzgodnionym cięciu produkcji przez OPEC, zyskały ok. 13%.

WIG20: kluczowe będzie zachowanie w okolicach 1,710 pkt.

Po zbliżeniu się do strefy oporów warszawskie indeksy rozpoczęły zjazd w dół i WIG20 jest wyraźnie poniżej 1,800 pkt. Godne uwagi jest zachowanie indeksu szerokiego rynku WIG, gdzie już od końca marca skutecznie działa bariera 49,000 pkt. Tutaj najbliższym wsparciem jest luka hossy sprzed tygodnia, a następnie linia poprowadzona po minimach sierpniowych, wrześniowych i listopadowych, która obecnie znajduje się nieco poniżej 47,000 pkt.

Rajd św. Mikołaja? Jest możliwy

Odbicie na warszawskiej giełdzie trwa nadal, jednak aby mówić o jakimś przełomie, to warszawskie indeksy powinny wyjść ponad szczyty z października i listopada. Tutaj niepokojącym sygnałem może być zmniejszający się LOP na kontraktach podczas wspomnianego ruchu wzrostowego, co może sprawić, że ewentualny atak na opór może zakończyć się fiaskiem.

Dobra Zmiana kontra realia gospodarcze

Opublikowane w zeszłym tygodniu wstępne dane na temat dynamiki polskiego PKB były bardzo rozczarowujące. Na szczegóły będziemy musieli poczekać do 30 listopada, jednak już teraz można powiedzieć, że polska gospodarka weszła w fazę lekkiej zadyszki. Jest ona spowodowana, technicznie rzecz biorąc, mniejszymi nakładami na inwestycje. Dostępne dane miesięczne nie pozwalają ocenić skali zjawisk, jednak to co już wiemy nie daje na razie nadziei na poprawę.

Polska i amerykańska polityka bije w WGPW

Dolar będzie mocniejszy, bo Fed zmierza do zaostrzenia polityki pieniężnej. Wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich nie wpłynęła pozytywnie na wizję przyszłości rynków wschodzących. W dodatku polscy politycy wciąż nie przysługują się dobrze polskiej gospodarce. Efekt? Słaba warszawska giełda. WIG20 ma przed sobą, w najlepszym wypadku, dalszą konsolidację...

WGPW wciąż jest słaba, ale są szanse na odbicie

Piątkowej sesji, podobnie z resztą jak całego minionego tygodnia, warszawscy inwestorzy z pewnością nie zaliczą do udanych. Blue chipy spadły o niemal 1,0% (w ujęciu tygodniowym blisko -4%!), zamykając się na poziomie 1,725 pkt. Pod kreską znalazły się również MiS-ie – mWIG40 obniżył się o 0,5%, a sWIG80 o 0,6%.

Podwyżka stóp w USA jest pewna. WGPW jest bardzo słaba

Krajowi inwestorzy nie potrafią odnaleźć się w „potrumpowej” rzeczywistości. Amerykańskie wybory prezydenckie z 8 listopada istotnie zmieniły reguły gry. Umocnienie dolara (prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp przez FED to 96%) przyczyniło się do wyprzedaży aktywów rynków wschodzących. Widzimy olbrzymią zmienność na rynkach obligacji, walut czy surowców. Na tym tle rynek akcji wygląda względnie spokojnie.

WIG20: pojawiła się złowroga świeca

Czwartkowa sesja rozpoczęła się pod znakiem kontynuacji wzrostów zapoczątkowanych jeszcze dnia poprzedniego. Bycze nastroje utrzymały się jednak do momentu osiągnięcia przez WIG20 poziomu maksimów z końca października. Pomimo, że udało się zamknąć dzień na plusie, to czarna świeca z potężnym górnym cieniem wygląda dość złowrogo i nie jest dobrym prognostykiem na kolejne dni, choć dzisiaj może nam pomóc zagranica.

Trump postraszył, ale tylko trochę

Zaskakujące zwycięstwo Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych to już drugi w tym roku szok, po brytyjskim referendum, jaki inwestorom zafundowali wyborcy. Trzeba jednak przyznać, że ten najnowszy rynki zniosły na razie bardzo spokojnie.

WIG20: faza korekty

W pierwszym tygodniu listopada WIG20 został zdominowany przez sprzedających. Zakończył ubiegły tydzień w pobliżu wsparcia na poziomie 1,755 pkt. (61,8% zniesienia Fibonacciego). Oscylator RSI dynamicznie zniżkował, lecz pozostał neutralny. Wiele wskazuje na to, że polski rynek znalazł się w fazie korekty.