WIG20: nawet „window dressing” nie pomaga

Globalne nastroje w ostatnich kilku dniach kształtuje Deutsche Bank. Po mocnych spadkach w czwartek na NYSE również w Europie notowania jednego z największych banków na świecie otwierały się w piątek na nowych historycznych minimach. Potem było już tylko lepiej.

OPEC będzie wydobywał mniej ropy

Sytuacja na warszawskim parkiecie się uspokaja, ale wciąż jest on słabszy od zachodnich. Decyzja OPEC o zmniejszeniu wydobycia ropy nieco zaskoczyła rynki, więc cena surowca poszła dynamicznie w górę.

Polityka (ale nie pieniężna...) zaczyna wpływać na giełdy

Pozytywny impuls, jaki napłynął na rynki po niedawnych posiedzeniach Fed i Banku Japonii, traci swoją moc. Najwyraźniej zaczyna ustępować nie tylko niekorzystnym sygnałom makroekonomicznym, ale także politycznym.

„Niedźwiedzie” uzyskały przewagę

Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła wyraźne ochłodzenie nastrojów na rynkach. DAX, FTSE oraz CAC40 solidarnie spadły po 0,4-0,5%. Także za oceanem przewagę miała strona podażowa, co objawiło się spadkami głównych indeksów po 0,6-0,7%. To sprawiło, że również w Warszawie piątek zakończył się słabszymi nastrojami.

Rząd bije w wycenę spółek energetycznych

Wczoraj było na giełdach zielono. Dziś rynki czeka festiwal publikacji wskaźników PMI. Indeks WIG20 może mieć jednak problem z dalszymi wzrostami – mogą go pociągnąć w dół spółki energetyczne.

Fed krzywdy nikomu nie zrobił

Strach ma wielkie oczy. Taki wniosek można wyciągnąć po wczorajszym posiedzeniu FED. Komitet nie zdecydował się na drugą  w cyklu podwyżkę stóp procentowych.

Moment przełomu już majaczy na horyzoncie

Na kilka godzin przed posiedzeniami komitetu otwartego rynku rezerwy federalnej i Banku Japonii, rynki finansowe pozostają w głębokiej niepewności w kwestii decyzji, jakie mogą być podjęte. Choć prawdopodobieństwo podniesienia przez Fed stóp procentowych szacowane jest na zaledwie około 20 proc., rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji pozostaje na najwyższym od dwóch miesięcy poziomie około 1,7 proc.

Niestrawny Deutsche Bank na śniadanie. Co na obiad?

Akcje Deutsche Banku zostały przecenione dziś rano o 8%, po tym jak amerykański Departament Sprawiedliwości zażądał od banku 14 mld USD tytułem ugody. To nada kolorytu piątkowej sesji w Europie. Dalej jednak dla giełd kluczowe znaczenie będzie miało zbliżające się posiedzenie Fed. To ono wskaże im kierunek na kolejne tygodnie.

Brakuje zrozumienia między inwestorami a bankami

Inwestorzy czują, że Europejski Bank Centralny popełnił błąd, gdy podniósł prognozę wzrostu na ten rok, nie dostrzegając słabych danych. Czują się też zdezorientowani, gdy patrzą na to, co robi amerykański Fed.

Co się dzieje, gdy zaśnie „strażnik popytu”

Niemal dwa tygodnie temu, ostatniego dnia wakacji, akcje ING Banku Śląskiego osiągnęły swoje historyczne maksimum. Dla wielu osób akcje tego banku to symbol. Wielka prywatyzacja, wielkie kolejki, wielkie oczekiwania, wielka przebitka podczas pierwszego notowania i wielka irytacja tych, którzy nie zdołali sprzedać (bo zbyt długo trwało potwierdzanie świadectw depozytowych). Akcje banku zadebiutowały w styczniu 1994 roku po cenie 6,5 mln zł (trzynaście razy więcej, niż sprzedawane w ofercie). W ciągu roku straciły ponad 80%. Dwanaście lat było potrzebne, żeby cena banku pokonała tę wartość z debiutu.