Stabilność ekonomiczna, niestabilność polityczna

Na wykresie indeksu WIG20 powstała formacja trzech białych żołnierzy – jest to silny sygnał kupna. Co więcej, kurs przełamał linię trendu spadkowego. Najbliższy opór to poziom 110 zł. Oscylator RSI jest jednak wykupiony, toteż nadchodzące dni mogą przynieść korektę, która zakończy pierwszą falę wzrostów.

Ostatnie przedświąteczne dni, pomimo kolejnych krwawych zamachów terrorystycznych, odznaczyły się wyraźnym spadkiem emocji rynkowych. W rezultacie najważniejsze indeksy giełdowe nie odnotowały istotnych zmian.

W Europie, brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,7%, niemiecki DAX wzrósł o 0,4%, a francuski CAC40 o 0,1%. Z kolei w Stanach, DJI oraz NASDAQ zwyżkowały o 0,5%, a S&P500 wzrósł o 0,3%.

Dane z USA są niejednocznaczne

Uwaga inwestorów była skoncentrowana na Banku Japonii, który jako ostatni z tych największych decydował o polityce monetarnej. Niemniej, tym razem bank nie dokonał żadnych modyfikacji.

Ponadto, inwestorzy poznali szereg danych z amerykańskiej gospodarki, które de facto tym razem okazały się niejednoznaczne. Usługowy indeks PMI wyniósł 53,4 pkt wobec prognoz na poziomie 55,2 pkt. Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku wyniosła -4,6% mdm względem oczekiwań na poziomie 4%. Z drugiej strony, rewizja annualizowanego wzrostu PKB w trzecim kwartale 2016 r. nieco zaskoczyła inwestorów – odczyt na poziomie 3,5% okazał się o 0,2 punktu procentowego wyższy od konsensusu rynkowego.

Polska: stabilność ekonomiczna, niestabilność polityczna

Świąteczna atmosfera towarzyszyła również inwestorom z Książęcej, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wyraźnie niższym wolumenie obrotów. W skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 0,8%, mWIG40 stracił 1,3%, natomiast sWIG80 odnotował kosmetyczny spadek na poziomie 0,04%.

Niewątpliwie uwaga inwestorów była skupiona na kryzysie sejmowym. Tym niemniej, ten w rzeczywistości nie wpłynął na sentyment rynkowy. Znacznie ważniejsza dla rynku okazała się najnowsza rekomendacja Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ws. reformy OFE. Zgodnie z opinią KERM, środki z OFE w 75% powinny zasilić trzeci filar systemu emerytalnego. To dobra wiadomość dla rynku, który z ulgą zareagował na opublikowany dokument.

Inwestorzy poznali także protokół z grudniowego posiedzenia RPP. Ten jednak po raz kolejny nie wniósł niczego nowego. Wszystko wskazuje na to, że polityka stabilizacji stóp procentowych będzie kontynuowana w 2017 r.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na najnowsze dane z polskiej gospodarki. Przede wszystkim należy podkreślić, że te w końcu nie zawiodły. Odczyty dynamiki produkcji przemysłowej (3,3% rdr) oraz sprzedaży detalicznej (6,6% rdr) okazały się znacznie wyższe od prognoz - kolejno 1,8% i 4,8%. Dodatkowo, listopadowa stopa bezrobocia wyniosła 8,2%. Rynek oczekiwał wyniku na poziomie 8,3%.

W bieżącym tygodniu...

... kalendarium ekonomiczne jest znacznie mniej napięte niż zwykle. Po dzisiejszej publikacji najnowszych danych z Japonii warto zwrócić uwagę na wielkości z amerykańskiej gospodarki – indeksy Conference Board, Fed z Richmond oraz Chicago PMI.

W Polsce odbędzie się publikacja danych na temat inflacji.

Analiza techniczna WIG20

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym

Źródło: Stooq

O ile początek tygodnia przyniósł wyraźny wzrost indeksu największych polskich spółek, o tyle w kolejnych dniach sesje giełdowe przebiegały już w bardzo świątecznej atmosferze – WIG20 nie odnotował żadnych większych zmian, a wolumen obrotów zdecydowanie się zmniejszył. Niemniej, wskazana przez oscylator RSI dywergencja nie przyniosła korekty, toteż indeks blue chipów zakończył miniony tydzień na poziomie 1933 pkt. To oznacza, że w najbliższym czasie rynek być może będzie próbował osiągnąć psychologiczny poziom 2000 pkt.

SPÓŁKA TYGODNIA: ELEKTROBUDOWA

Wykres 2. Elektrobudowa w interwale dziennym

Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Elektrobudowę, której walory w skali całego tygodnia podrożały o 14,7%. Cena akcji od 2015 r. poruszała się w długoterminowym trendzie spadkowym. Niemniej, najnowsza rekomendacja kupna z ceną docelową 120 zł okazała się impulsem do wzrostów. Ich dynamika spowodowała, że na wykresie powstała formacja trzech białych żołnierzy, która stanowi silny sygnał kupna. Co więcej, kurs przełamał linię wcześniej wspomnianego trendu spadkowego. Najbliższy opór stanowi poziom 110 zł. Z drugiej strony oscylator RSI jest wykupiony, toteż nadchodzące dni mogą przynieść korektę, która zakończy pierwszą falę wzrostów.

Autor: Zespół Zarządzający MM Prime TFI