AID114 do druku-1 - Copy

Strach przed Trumpem a giełdowa statystyka

Wall Street w ostatnich dniach przed wyborami prezydenckimi w USA wystraszyła się tego, że rosły szanse Donalda Trumpa na triumf. Doszło do sekwencji 8 sesji spadkowych na S&P500. W okresie minionego pokolenia taka seria miała miejsce wcześniej jedynie trzykrotnie. Warto dowiedzieć się, co może oznaczać wspomniana sekwencja. Wyjaśniamy na łamach nr 114 „Pieniędzy&Inwestycji”.

Jak zarabiać na obligacjach po wyborach w USA

W ferworze rynkowych zmian, jakie w napięciu obserwujemy po zaskakującym wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych, nie można nie zwrócić uwagi na obligacje. W ślad za amerykańskimi, mocno tanieją papiery dłużne o stałym oprocentowaniu w niemal wszystkich krajach.

AID113 do druku-1

Kupować czy nie kupować funta

W najnowszym numerze „Pieniędzy&Inwestycji” próbujemy odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy to możliwe, by wartość funta brytyjskiego spadała jeszcze przez kilka tygodni, a może miesięcy? A może obecnie mamy do czynienia ze świetną okazją inwestycyjną? W końcu niemal nikt tego funta mieć w portfelu nie chce...

2e7b1dfea8fd7698df3a794895e6175dd2f992fd-medium

Złoto: lekarstwo na strach i panikę

Na przestrzeni ostatnich 45 lat cena uncji kruszcu liczona w dolarach rosła średniorocznie o 8,3 proc – notując tym samym 35-krotne przebicie. Choć ostatnie lata nie były już tak łaskawe dla złotego metalu, to trend wzrostowy może powrócić wraz z podwyżką stóp procentowych za oceanem i kolejnymi symptomami zbliżającego się załamania na rynku akcji. O złocie piszemy na łamach najnowszego numeru specjalnego „Pieniędzy&Inwestycji”.

AID112 do druku-1

Co się stanie z S&P500 po wyborach

Z punktu widzenia rynku akcji koniec II kadencji prezydenta USA kojarzy się ostatnio fatalnie. Dwa największe krachy giełdowe ostatnich dekad (spadek S&P500 o 49-57 proc.) zaczęły odpowiednio pod koniec drugiej kadencji Clintona (marzec 2000) i pod koniec drugiej kadencji Busha młodszego (październik 2007). Jak będzie tym razem? Wyjaśniamy na łamach najnowszego numeru dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje”!

5d9506cb8c9f3255950cd3846cc79640acf77558-large

Rubel ma duże wsparcie w ropie

Rubel się umocnił i Rosjanie ruszyli na zakupy. Korzystają na tym polskie spółki obecne na rosyjskim rynku – zwraca uwagę Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI.

Hossa do kwietnia 2017 roku, a potem... krach?

Ewentualną słabość cen akcji w najbliższych tygodniach powinno się wykorzystać do zakupów walorów w ich sezonowym dołku, bo w okolicach kwietnia 2017 rynkom należeć się im jednak będzie schłodzenie – uważa Wojciech Białek, analityk CDM Pekao.

oilc

Ropa Crude na ważnym oporze

Pomimo, iż w ostatnim czasie surowce, notują korektę, sektor energii doświadcza pewnych dywergencji. Na przestrzeni ostatnich tygodni umacnia się w rankingu surowców pod względem siły relatywnej.

Na wzroście ceny baryłki ropy chce skorzystać wielu

Pod koniec września w Algierze odbyło się nieformalne spotkanie Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Kraje zrzeszone w OPEC uzgodniły na nim plan ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Z kilku powodów jednak ciężko opierać fundamentalne decyzje inwestycyjne na tym porozumieniu.

8fe5b3e2361bbd98999e6aff8e2ff53f99593a6f-large

Złoto: 3-letni trend spadkowy dobiegł końca

Wiele wskazuje na to, że od początku roku na rynku metali szlachetnych obserwujemy kształtowanie się trendu wzrostowego. Inwestor, który kupił złoto w minionych 12 miesiącach, notuje obecnie przeciętnie ok. 9% zysku.