Nadchodzi czas spekulacji na obligacjach

Gwałtowny odwrót od obligacji - widoczny w mniejszej lub większej skali na wszystkich rynkach - jest obecnie głównym powodem do niepokoju. Jego konsekwencje mogą w różny sposób oddziaływać na sytuację na innych aktywach, a także w gospodarkach szczególnie wrażliwych na zmiany stóp procentowych oraz fluktuacje kapitału.

Mocny dolar zaczyna ciążyć innym aktywom

Umacniający się od kilku tygodni dolar zaczyna wywierać coraz większą presję na rynki finansowe. Co więcej, presja ta rozszerza się na kolejne parkiety i klasy aktywów. Najszybciej zareagowały notowania złota, rozpoczynając silną tendencję spadkową już pod koniec września.

Cena ropy przekroczyła barierę 50 USD/bbl

Można powiedzieć, że czwartkowe notowania mogły się nie odbyć. Główne indeksy w Warszawie praktycznie nie zmieniły swojego położenia względem środowego zamknięcia. Z blue chipów najlepiej zaprezentowały się Tauron, PGNiG oraz CCC.

OPEC wspiera wzrost ceny baryłki ropy

Największy wpływ na nastroje rynkowe w minionym tygodniu miało porozumienie OPEC, dotyczące redukcji wydobycia ropy przez zrzeszone w kartelu państwa, długo oczekiwana debata w kampanii prezydenckiej w USA między Donaldem Trumpem, a Hilary Clinton oraz notowania akcji Deutsche Banku.

OPEC będzie wydobywał mniej ropy

Sytuacja na warszawskim parkiecie się uspokaja, ale wciąż jest on słabszy od zachodnich. Decyzja OPEC o zmniejszeniu wydobycia ropy nieco zaskoczyła rynki, więc cena surowca poszła dynamicznie w górę.

„Niedźwiedzie” uzyskały przewagę

Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła wyraźne ochłodzenie nastrojów na rynkach. DAX, FTSE oraz CAC40 solidarnie spadły po 0,4-0,5%. Także za oceanem przewagę miała strona podażowa, co objawiło się spadkami głównych indeksów po 0,6-0,7%. To sprawiło, że również w Warszawie piątek zakończył się słabszymi nastrojami.

Start sezonu wyników

Wczorajsza sesja będzie zaliczona do udanych w wykonaniu warszawskiego parkietu. Blue chipy zyskały wczoraj 0,4%, przebijając psychologiczną barierę 1,800 pkt. (a na czerwono zamknęły się jedynie cztery podmioty). Warto jednak zwrócić uwagę, mocna w wykonaniu popytu była głównie końcówka sesji. Po 0,8% zyskały mWIG40 i sWIG80.

Fundusze ETF w II kwartale 2016: surowce dają zarobić

Wraz z końcem czerwca warto sprawdzić, które klasy aktywów są najsilniejsze, a które najsłabsze. To może oczywiście pomóc w trafnych wyborach inwestycyjnych.

I po (rynkowej) burzy...

Wskaźniki kilku najbardziej spanikowanych parkietów powoli „dochodzą do siebie”. WIG20 po krótkiej wycieczce do poziomu najniższego w tym roku, szybko wrócił do 1750 punktów, czyli wartości niezbyt imponującej, ale też niebudzącej przerażenia.

Niemiecki dług przypomina o ryzyku

Od kilku tygodni sytuacja na giełdach, za wyjątkiem warszawskiej, wydaje się dobra lub nawet bardzo dobra. S&P500 znajduje się zaledwie kilkanaście punktów poniżej historycznego rekordu, a MSCI Emerging Markets zbliża się do kwietniowego szczytu, zyskując od 20 maja ponad 8 proc. Lekko zwyżkuje nawet Nikkei, który od miesięcy boryka się z poważnymi kłopotami.