Perełki inwestycyjne2018 roku

wykres - wzrost w chmurach

Producenci gier komputerowych, Alior Bank, Dino oraz spółki inwestujące w technologię bitcoina mogą okazać się złotymi strzałami inwestycyjnymi na 2018 r.

Jak zawsze na początku roku inwestorzy zastanawiają się kto będzie czarnym koniem giełdowego parkietu w nadchodzących miesiącach. Za nami już kilka tygodni 2018 r., w których zdążyliśmy już przeżyć historyczny szczyt na WIG-u i choć zdaniem wielu obserwatorów rynku walory większości spółek na warszawskim parkiecie są już relatywnie drogie, nie przeszkadza to graczom w typowaniu tych spółek, które w 2018 r. dadzą solidnie zarobić. Zanim sami na łamach „Serwisu Inwestora”, przedstawimy nasze typy na giełdowe perełki 2018 r., przyjrzyjmy się na kogo stawia rynek.

ALIOR Bank

Obecny kurs: 82 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku: plus 20-30 proc.

Spółki sektora finansowego, czy to banki czy firmy ubezpieczeniowe tradycyjnie nie są pierwszym wyborem inwestorów nastawionych na szybkie i ponadprzeciętne zyski. Na tle sektora sytuacja Alior Banku jest jednak dosyć specyficzna. Z jednej strony, jak zauważają analitycy, ambitna strategia na 2020 rok jest próbą zwrócenia uwagi akcjonariuszy na unikatowy na polskim rynku model biznesowy, który nadal nie jest dostatecznie wyceniana przez rynek, co stwarza dobre perspektywy do długoterminowego wzrostu kursu akcji. Z drugiej strony nad Aliorem niczym miecz Damoklesa, wisi perspektywa ewentualnej fuzji, a raczej wchłonięcia przez większy bank Pekao. Głównym akcjonariuszem obu banków, jest od ubiegłego roku grupa PZU. Jednak pozycja ubezpieczyciela zarówno akcjonariacie Aliora jak i Pekao nie jest dominującą, na tyle by samodzielnie przeforsować ewentualne połączenie na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. I co istotne z puntu widzenia perspektywy kursu Aliora, jeśliby nawet doszło do przejęcia banku przez Pekao, należy się spodziewać, że mniejszościowi akcjonariusze Aliora (m.in. fundusze emerytalne Aviva i Nationale-Nederlanden) swoją zgodę na transakcję chcieliby zapewne przekuć na odpowiednio wysoką premię za przejęcie.

CD Projekt

Kurs: 106,5 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku: plus 30 proc.

O ile branża finansowa zwykle nie leży w centrum zainteresowania rynkowych spekulantów, to bez wątpienia można to powiedzieć o producentach gier notowanych na warszawskim parkiecie. Od kilku sezonów największe zainteresowanie giełdowych graczy wywołuje twórca, kultowej już serii gier „Wiedźmin” – warszawska firma CD Projekt. Choć już w ubiegłym roku akcje CD Projekt pozwoliły zarobić ponad 50 proc., nie znaczy, że podobny scenariusz nie powtórzy się i w tym roku.

Jak zauważają analitycy, CD Projekt zaczął bowiem już działać na dwóch silnikach. Starszy, czyli gra „Wiedźmin 3”, ciągle sprzedają się bardzo dobrze, przekraczając liczbę 25 mln sprzedanych sztuk, a w tym roku kurs akcji może napędzać drugi silnik w postaci karcianego „Gwinta”, który choć z pewnością sukcesu Wiedźmina nie powtórzy ma szansę znacząco zwiększyć przychody spółki. To powinno wystarczyć by CD Projekt pozostał w gronie ulubieńców inwestorów także w 2018 r.

11bit studios

Kurs: 212 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku: plus 35 proc.

Podobne oczekiwania towarzyszą innemu producentowi gier – firmie 11bit studios. Ostatnia produkcja studia – „This War of Mine” wciąż sprzedaje się nieźle, przekraczając już liczbę 3 mln kopii, Wiele będzie jednak zależało od najnowszego dziecka 11bit, „Frostpunka”. Zapowiadana na pierwszy kwartał gra, zapewne ukaże się nieco później, co tylko podniesie oczekiwania zarówno graczy przed konsolami jak i tych śledzących kursy akcji na GPW. Jeżeli nowy produkt okaże się przynajmniej w połowie takim sukcesem jak wspomniany tytuł „This War of Mine”, kurs akcji 11bit ponownie powinien wystrzelić. Spółka, która dała się dotychczas poznać inwestorom innowacyjnym pomysłami oraz wysoką jakością gier ma jeszcze jednego asa w rękawie – zaczęła bowiem prace nad nowym projektem pod roboczym tytułem „8”, której premiery należy oczekiwać na przełomie 2019/2020 r.

Dino Polska

Kurs: 83 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku: plus 25 proc.

Choć od giełdowego debiutu w kwietniu ubiegłego roku, kurs akcji Dino Polska zyskał aż 120 proc,. rynek wciąż widzi szanse na kolejne wzrosty tej sieci sprzedaży detalicznej. Analitycy są zgodni, że Dino ma skuteczny model biznesowy, a osiągane wysokie tempo otwarć nowych sklepów i wzrost sprzedaży napawają optymizmem na kolejne miesiące. Wydaje się też, że strategiczny cel spółki przekroczenia liczby 1,2 tys. placówek do końca 2020 r. jest niezagrożony, a nawet może zostać mocno przekroczony (obecnie sieć Dino liczy ok. 800 sklepów). Inwestorzy co prawda zastanawiają się jaki wpływ na wyniki Dino – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych spółek handlu spożywczego – będzie mieć wprowadzone od marca ograniczenie handlu w niedzielę. Wydaje się jednak, że jest on nieco demonizowany. W przypadku sklepów – jak ma to miejsce w sieci Dino -zlokalizowanych poza tradycyjnymi centrami i galeriami handlowymi niedziela stanowi niski udział w tygodniowym handlu, a popyt powinien się szybko przesunąć na pozostałe dni. Dlatego analitycy patrzą na Dino przez różowe okulary, licząc, że wzrost skali biznesu Dino wraz z poprawą jakości, przełoży się na dalszą poprawę wyników, co pozwoli cenie akcji Dino na GPW na swobodne przebicie poziomu 100 zł za walor.

Technologia blockchain na GPW

Na koniec postanowiliśmy dołożyć dwie spółki które mogą okazać prawdziwymi hitami 2018 r. jak i też największymi niewypałami. Obie wiążą swój sukces z trwającym od ubiegłego roku światowym boomem na kryptowaluty, który dotarł też na warszawski parkiet. Mowa o Erne Ventures oraz Novina których akcje notowane są NewConnect.

Erne Ventures

Kurs: 1,30 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku:???

Erne Ventures, fundusz inwestujący ostatnio głównie w producentów gier postanowił w styczniu zmienić strategię i zainteresował się technologią blockchain, na której oparte są najpopularniejsze kryptowaluty w tym osławiony bitcoin. Jak podała spółka w giełdowym komunikacie, wychodząc naprzeciw najnowszym trendom w finansowaniu startupów, Erne Ventures szczególną uwagę zwracać będzie na projekty planujące wdrożenie własnych rozwiązań opartych o blockchain.

Novina

Kurs: 0,33 zł

Oczekiwania rynku na koniec roku: ???

Dwa tygodnie po Erne firma inwestycyjna Novina, poinformowała o założeniu specjalistycznej spółki pod nazwą Blockchain Technology, której podstawową domeną będą inwestycje wykorzystujące technologię blockchain. Zapowiedzi obu spółek na razie nie porwały inwestorów i nie wystrzeliły w górę kursów ich akcji. Być może wynika to z faktu, iż oba projekty brzmią nieco enigmatycznie, a być może dlatego, że ich ogłoszenie zbiegło się w czasie z pęknięciem bańki na bitcoinie, którego kurs w ciągu kilku tygodni spadł z blisko 20 tys. dolarów do niespełna 8 tys. Jeżeli jednak karta bitcoina się odwróci, a projekty nie skończą się na zapowiedziach, inwestorzy pierwszych polskich spółek które zainteresowały się technologią blockchain będą mogli liczyć na grubo ponad przeciętne zyski.

Autor: isk