AID113 do druku-1

Kupować czy nie kupować funta

W najnowszym numerze „Pieniędzy&Inwestycji” próbujemy odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy to możliwe, by wartość funta brytyjskiego spadała jeszcze przez kilka tygodni, a może miesięcy? A może obecnie mamy do czynienia ze świetną okazją inwestycyjną? W końcu niemal nikt tego funta mieć w portfelu nie chce...

SID37 do druku-1

Podstawy inwestowania w nieruchomości

W najnowszym numerze specjalnym „Pieniędzy&Inwestycji” podpowiadamy, jak inwestować w nieruchomości: ziemię rolną, mieszkania, działki nad morzem i w górach.

df5141870967afbbc9cec755a200e4938a21c26c-large

Fed stał się źródłem niepewności

Wyczekiwane przez wszystkich dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się słabsze od oczekiwań. Zatrudnienie poza rolnictwem, NFP, wzrosło o 151 tys. wobec konsensu 180 tys. Stopa bezrobocia, wbrew oczekiwaniom nie spadła do 4,8%, tylko utrzymała się na poziomie 4,9%. Kolejne dane okazały się jeszcze bardziej rozczarowujące. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury ISM w usługach spadł do 51,4 z 55,5 miesiąc wcześniej i okazał się niższy od oczekiwań – konsens prognoz analityków wynosił 54,9. To już nie przelewki, bo tak słabego odczytu nie było od lutego 2010 roku. Wskaźnik ISM dla przemysłu spadł w sierpniu do 49,4, wobec oczekiwanych 52.

108

Banki: co złe, to już w cenach

Polski system finansowy jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie – oceniła Komisja Nadzoru Finansowego w komentarzu do wyników europejskich stress testów. Jednak w ostatnich trzech latach akcje polskich banków zostały mocno przecenione. Aktualnie nad branżą jest coraz mniej niewiadomych. Czy to oznacza szansę na przełamanie negatywnego trendu? Jakie są dalsze perspektywy notowań dla tego sektora? Zastanawiamy się nad tym na łamach nr 108 „Pieniędzy&Inwestycji”.

Błąd w prawie podwyższa spread

Frankowicze, którzy już wyliczyli sobie kwotę zwrotu spreadu na podstawie wzorów zamieszczonych w projekcie ustawy, niestety będą rozczarowani. Z analizy Expandera wynika, że błąd formuły powoduje znaczące zawyżenie kwoty zwrotu dla kredytów indeksowanych, czyli tych występujących najczęściej. Poniżej zamieszczamy poprawny sposób wyliczenia, zgodny z pisemnymi założeniami ustawy i szacunkową wysokość zwrotu.

AID103 do druku-1

Turcja: czy majowy krach to okazja?

Inwestorzy lokujący kapitał nad Bosforem nie mogli sobie wymarzyć lepszego początku roku. Turecki indeks, z wynikiem przekraczającym 16% w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku, okazał się jednym z najsilniejszych w gronie krajów rozwijających się. To były miłe złego początki... Co wynika dla inwestorów z majowej przeceny na stanbulskim parkiecie? Piszemy o tym w nr 103 dwutygodnika "Pieniądze&Inwestycje”.

AID100 do druku-1

Kup i trzymaj. Po prostu

Wielu inwestorów nie chce dziś słyszeć o strategii „kup i trzymaj”. Ostatnie 15 lat było dla niej bardzo niepomyślne. Jednak są dowody na to, że jest ona najlepszą strategią, jaką wymyślono. I że bije na głowę strategię aktywnej alokacji. Te dowody prezentujemy w 100 numerze „Pieniędzy&Inwestycji”.

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem

Jednym ze sposobów inwestowania jest zakup mieszkań pod wynajem. Taka inwestycja może przynieść dwojaki rodzaj zysku. Przede wszystkim można uzyskać comiesięczny czynsz. Jeśli uda się kupić lokal w dobrym punkcie być może uda się zarobić na wzroście wartości samej nieruchomości. Jak należy się przygotować do takiej inwestycji? W ile lat może się ona zwrócić? Jakie obowiązki podatkowe ze sobą niesie?

e092037b3117cfc8ee83a3a64e891ba8b5585d36-medium

Czemu IKE i IKZE są lepsze od nieruchomości

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że w I kwartale nastawienie Polaków do inwestowania jest bardzo ostrożne, ale uległo lekkiej poprawie. O ile Indeks Optymizmu Inwestycyjnego w styczniu wyniósł minus 9, o tyle w marcu wzrósł do poziomu minus 4.

Można uzbierać na mieszkanie bez kredytu. Oto jak to zrobić

GUS informuje, że zarabiamy coraz więcej, a ceny w sklepach spadają. Wygląda więc na to, że nasza sytuacja finansowa się poprawia. Czy jest jednak na tyle dobra, aby przeciętny Polak mógł kupić mieszkanie bez zaciągania kredytu? Z wyliczeń Expandera wynika, że jest to bardzo trudne, ale możliwe. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.