Jak migracje wpływają na ceny mieszkań

W Łodzi i Katowicach średnie ceny nowych mieszkań są prawie o 40% wyższe od tych z rynku wtórnego. Znaczna różnica nie wynika, jak mogłoby się wydawać, z zawyżania cen przez deweloperów, lecz z niskiej wartości używanych lokali. Według Expandera dzieje się tak, ponieważ we wspomnianych miastach szybko spada liczba ludności. Odwrotna sytuacja występuje natomiast w Warszawie i Rzeszowie, gdzie napływ nowych mieszkańców powoduje, że różnice w cenach są nieznaczne.

Znów można dostać kredyt na dom stawiany na działce rolnej

Od 16 sierpnia banki ponowie zaczęły udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Nareszcie weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Expander zwraca jednak uwagę, że finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3,000 mkw. Banki nadal nie chcą kredytować budowy na większych działkach rolnych.

1,57% wyniosło średnie oprocentowanie lokat w kwietniu

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent, niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowozakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii. Udzielane w kwietniu kredyty hipoteczne miały natomiast oprocentowanie wynoszące średnio 4,53%. Różnica wynosi więc prawie 3 p.p.

900 zł na mieszkanie – na jakich warunkach?

W kwietniu poznamy założenia nowego rządowego programu „Mieszkanie+”, ale można podejrzewać, że jego elementem będzie utworzenie kas oszczędnościowo-budowlanych. Expander zwraca uwagę, że z zaprezentowanego w marcu projektu ustawy wynika, że osoby oszczędzające w takich kasach otrzymają od państwa premię w wysokości nie wyższej niż 900 zł rocznie. Dodatkowo będą też mogły uzyskać tani kredyt. Aby skorzystać z tych przywilejów, trzeba będzie jednak spełnić pewne warunki.

Na rynku kredytów interes się kręci

Ostatni kwartał 2015 roku przyniósł rekordowe wyniki na rynku kredytowym. Pod względem wartości sprzedanych kredytów mieszkaniowych był to najlepszy okres od IV kwartału 2011 roku. Również cały miniony rok okazał się najlepszy od 4 lat.

Ceny mieszkań rosną, czy spadają? Odpowiedź nie jest łatwa

NBP opublikował nareszcie dane na temat cen transakcyjnych mieszkań sprzedanych w IV kwartale 2015 r. Okazuje się, że w tym okresie przeciętny koszt metra kwadratowego zauważalnie spadł. Zdaniem Expandera wiele wskazuje jednak na to, że to nie efekt obniżek, lecz sprzedaży dużej liczby tanich mieszkań np. spełniających warunku programu MdM. W rzeczywistości ceny w największych miastach powoli rosły już trzeci rok z rzędu. Na rynku pierwotnym są tam o 8,8% wyższe niż pod koniec 2012 r.

Oto w co powinno się inwestować według Fidelity

W obecnej sytuacji na rynkach najważniejsze dla inwestora nie jest zysk, ale to, aby jego portfel miał tzw. smooth journey. Chodzi o to, by przechodził okresy dużej zmienności bez znaczących obsunięć na kapitale – twierdzi George Efstathopoulos, portfolio manager firmy inwestycyjnej Fidelity.

e092037b3117cfc8ee83a3a64e891ba8b5585d36-medium

Mieszkania najtańsze od roku

Czwarty miesiąc z rzędu Indeks Cen Transakcyjnych obrazujący zmianę cen mieszkań w największych miastach Polski obniżył się. W efekcie poziom wskaźnika jest podobny do tego, jaki notowaliśmy na początku 2015 r. Przez ostatni rok ceny najbardziej wzrosły w Łodzi, a spadły w Lublinie i Olsztynie. Od 2008 roku ceny mieszkań w stolicy poszły w dół o 30 proc.

Liczba chętnych na dopłatę z MdM wzrosła 4-krotnie

Weszły w życie zmiany w MdM. Umożliwienie uzyskania dopłaty na używane mieszkania oraz zwiększenie wysokości dopłat dla osób posiadających co najmniej 2 dzieci spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania programem. W sierpniu br. Expander odnotował 2,5 razy więcej zapytań od klientów interesujących się kredytem z dopłatą. Na pytaniach się jednak nie kończy. Niemal 4-krotnie więcej osób niż przez rokiem chce nie tylko informacji, ale fatycznie jest zainteresowanych uzyskaniem kredytu z dopłatą.

Ważne zmiany w zakresie listów zastawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację, która usuwa bariery wykorzystywania na szerszą skalę instytucji listu zastawnego. Nowe przepisy mają też zwiększyć ustawową ochronę praw nabywców listów zastawnych.