Powiększ majątek za pomocą funduszy ETF

Rolf Morrien
22.03.2024Aktualny

Powiększ majątek za pomocą funduszy ETF

Ile czasu i jak dużą ochotę masz na zajmowanie się akcjami? Skoro czytasz mój artykuł, można założyć, że zajmujesz się nimi często i sprawia Ci to przyjemność. Ale może czasem brakuje Ci na to czasu. Może chcesz długoterminowo zainwestować pieniądze dla swoich dzieci lub wnuków, nie poświęcając przy tym zbyt wiele czasu? W tym przypadku idealne są plany oszczędnościowe oparte o fundusze ETF.

Do planów oszczędnościowych kwalifikuje się wiele funduszy ETF. Oznacza to, że możesz kupować udziały ETF w stałych, zwykle miesięcznych ratach. Co sprawia, że plany oszczędnościowe są tak wyjątkowe?

Najważniejszą zasadą jest kupowanie w częściach. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale łatwo tę zasadę wyjaśnić.

Załóżmy, że inwestujesz 50 euro miesięcznie w fundusz ETF naśladujący zachowanie niemieckiego indeksu akcji DAX, którego aktualne notowania wynoszą około 160 euro. Nie otrzymujesz pełnego udziału w ramach miesięcznej raty, ale tylko około 0,31 udziału (aktualnie). Gdyby zakupy cząstkowe nie były możliwe, nie byłoby możliwości zakupu ETF-u w ramach planu oszczędnościowego na regularne, stałe raty. Ale właśnie to jest wymierną zaletą – efekt uśredniania kosztu (tzw. cost average effect).

Jak to działa?

Wyobraź sobie zakup funduszu ETF w ramach planu oszczędnościowego, jakby to była regularna wizyta na stacji benzynowej, aby zatankować zawsze za tę samą kwotę, na przykład 20 euro. Co się stanie, jeśli ceny paliw będą się znacznie wahać? Jeśli benzyna jest obecnie droga, Twoje 20 euro wystarczy na zaledwie kilka litrów. Jeśli jest tania, za te pieniądze wlejesz do zbiornika o wiele więcej. W ten sposób średnio otrzymasz bardziej rozsądną cenę. W tym właśnie tkwi cała tajemnica – tak samo jest w przypadku planów oszczędnościowych opartych o fundusze ETF.

W przypadku planów oszczędnościowych opartych o ETF stałe stawki i zmienne kursy również sprawiają, że zawsze kupujesz mało, gdy kurs ETF jest wysoki, i dużo, gdy jest on niski. Jest to dobry sposób na obejście problemu synchronizacji czasowej. Nie musisz się zastanawiać, kiedy jest najlepszy moment na otwarcie pozycji.

Plany oszczędnościowe są niezwykle elastyczne

Kolejną zaletą planów oszczędnościowych jest to, że są w zasadzie bezobsługowe. W formularzu zamówienia banku czy brokera, u którego prowadzisz portfel, podajesz wysokość kwoty, którą chciałbyś regularnie inwestować, fundusz ETF, który chcesz regularnie nabywać, przedział czasowy (miesięczny, kwartalny, półroczny) oraz datę początkową i końcową. Należy także określić, z którego rachunku mają być pobierane środki na inwestycje. Reszta reguluje się sama. Bank czy broker obsługuje wszystkie zakupy automatycznie, Ty nie musisz się tym zajmować. W dodatku koszty zleceń są dość niskie.

Dzięki regularności z czasem gromadzą się całkiem pokaźne aktywa. Jednostki uczestnictwa w funduszach ETF kupujesz w sposób regularny, miesiąc po miesiącu. Przy dłuższym horyzoncie inwestycyjnym można spodziewać się na przykład wyników na poziomie 8 lub 9% rocznie – tak jest w przypadku funduszu ETF na indeks DAX.

Bez zobowiązań

Chociaż plany oszczędnościowe pozwalają na oszczędzanie w sposób regularny, nie są one dla Ciebie zobowiązujące. Inaczej jest w przypadku np. wykupienia ubezpieczenia emerytalnego czy kapitałowego na życie. Możesz zakończyć plan oszczędnościowy w dowolnym momencie, wstrzymać oszczędzanie, przejść na inny ETF lub zwiększyć lub zmniejszyć inwestowaną regularnie kwotę. Nie musisz trzymać się określonego terminu, nie ma też żadnych opłat za zawarcie lub rozwiązanie umowy. Ponosisz koszty wyłącznie za poszczególne zakupy funduszy ETF.

Jeśli kiedykolwiek okaże się, że potrzebujesz pieniędzy wcześniej, po prostu sprzedaj jednostki uczestnictwa w ETF, w zależności od swoich potrzeb finansowych. Pobranie środków również jest całkowicie bezproblemowe. Powodzenia w inwestowaniu!

Rolf Morrien

Autor
default-image
Rolf Morrien