Akcje dywidendowe skazane na sukces

Rolf Morrien
11.04.2024Aktualny

Akcje dywidendowe skazane na sukces

Według szacunków analityków Banku LBBW, w 2024 r. 40 spółek z wiodącego niemieckiego indeksu akcji DAX wypłaci akcjonariuszom około 55,3 mld EUR w formie dywidend.

To o około 5 procent więcej niż w rekordowym roku 2023. A jesteśmy dopiero na początku sezonu dywidendowego. Jedno jest już jednak jasne: w tych niezbyt łaskawych dla giełdy czasach będzie to wyjątkowy okres. Bez wątpienia akcje dywidendowe są bardzo atrakcyjne dla Twojego portfela. Ale dlaczego tak się dzieje?

Czas pokaże, czy akcje dywidendowe będą radziły sobie lepiej niż inne akcje w każdej fazie rynku akcji. Jednak różne badania wskazują, że akcje dywidendowe charakteryzują się przynajmniej mniejszymi wahaniami, a zatem są mniej ryzykowne niż inne akcje.

Wydaje się to oczywiste, jeśli przyjrzymy się, które spółki wypłacają zazwyczaj wysokie, regularne dywidendy. Przeważnie nie są to spółki w trendzie wzrostowym, lecz spółki akcyjne, które od wielu lat, a nawet dziesięcioleci odnoszą sukcesy na rynku za sprawą swoich towarów i usług.

Jako inwestor, przeglądając dobre akcje dywidendowe, raczej nie trafisz na modne obecnie spółki IT i producentów chipów, które właśnie ponownie zyskują na popularności.

Nic więc dziwnego, że branże takie jak ubezpieczenia, producenci ropy i gazu, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, podstawowe produkty konsumenckie, a także grupy telekomunikacyjne i opieki zdrowotnej są uważane za dobrych płatników dywidend. Nie muszą one już inwestować tyle pieniędzy w rozwój. Niemniej jednak powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, które akcje dywidendowe kupujesz, zwłaszcza jeśli szukasz ostoi stabilności dla swojego portfela.

Przy wyborze akcji decydującym czynnikiem nie jest tylko stopa dywidendy

Wielu inwestorów zwraca uwagę wyłącznie na wysokość stopy dywidendy. Jest to swojego rodzaju „stopa procentowa” akcji. Oblicza się ją dzieląc kwotę dywidendy przez cenę akcji, a następnie mnożąc wynik przez 100 procent.

Wiążą się z tym trzy problemy:

1. Stopa dywidendy wzrasta również wtedy, gdy cena akcji gwałtownie spadła, na przykład z powodu słabych wyników spółki.

2. Wysoka stopa dywidendy nic nam nie mówi, czy spółka będzie nadal wypłacać wysokie i przede wszystkim regularne dywidendy w przyszłości.

3. Aby utrzymać zadowolenie akcjonariuszy po słabych wynikach, niektóre spółki wypłacają większą dywidendę, niż jest to dla nich korzystne. W najgorszym przypadku suma dywidend może nawet przewyższyć wypracowany zysk. Ale staje się to również problematyczne, jeśli nie ma wystarczających rezerw na niezbędne inwestycje w firmie.

Wybór akcji z wysokimi wypłatami wyłącznie na podstawie stopy dywidendy może być więc problematyczny.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Aby rozpoznać dobre akcje dywidendowe, należy dodatkowo zwrócić uwagę na co najmniej dwie inne kluczowe liczby: po pierwsze, na historię dywidend. Warto jest skupić się głównie na spółkach, które nie zmniejszyły ani nie anulowały swoich dywidend przez okres co najmniej 10, a najlepiej 20 lub 25 lat.

Po drugie, wskaźnik wypłaty dywidendy, który mówi, jaka część zysków wygenerowanych w zakończonym roku obrotowym została przeznaczona na dywidendy. Ogólna zasada mówi, że nie powinno to być więcej niż 70%.

Rolf Morrien

Autor
default-image
Rolf Morrien