Dlaczego warto kupować akcje przedsiębiorstw rodzinnych?

Rolf Morrien
22.03.2024Aktualny

Dlaczego warto kupować akcje przedsiębiorstw rodzinnych?

Notowane na giełdzie przedsiębiorstwa rodzinne oferują Tobie jako inwestorowi liczne korzyści. Poznaj argumenty przemawiające za inwestowaniem w przedsiębiorstwa rodzinne. Dowiedz się też, dlaczego są one dobre dla inwestorów z awersją do ryzyka, ale nastawionych na zysk.

Kursy akcji spółek rodzinnych często wahają się w mniejszym stopniu niż akcji „zwykłych” spółek, które nie są zarządzane przez rodziny. Powód? Przedsiębiorstwa rodzinne zarządzane przez właścicieli mają zazwyczaj głównego akcjonariusza, który posiada co najmniej 25% praw głosu. A co masz z tego Ty jako inwestor?

Właściciele spółek rodzinnych często zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. Oznacza to, że decydenci są także beneficjentami decyzji. Najczęściej takie okoliczności sprzyjają długoterminowej strategii.

Zarządzający i właściciele sieci marketów budowlanych Hornbach podsumowują tę filozofię w następujący sposób: „Nie myślimy kwartalnie, lecz pokoleniami”. Jest to widoczne także w długotrwałym piastowaniu stanowisk przez osoby decyzyjne – jest to dzieło ich życia.

Prawdopodobnie masz takie same doświadczenie: w świecie, w którym prawie każdy „wynajęty” menedżer myśli o krótkoterminowych zyskach, a nie o długoterminowych konsekwencjach („myślenie kwartalne”), takie podejście jest naprawdę wyjątkiem!

Akcje spółek rodzinnych: często mniej ryzykowne i z wyższą stopą zwrotu

Długoterminowe porównanie przedsiębiorstw rodzinnych z indeksem Euro Stoxx 50 (obejmującym 50 największych spółek giełdowych w strefie euro) pokazuje, że spółki rodzinne prawie zawsze generują wyższe stopy zwrotu. Akcje spółek zarządzanych przez właścicieli są nie tylko obarczone mniejszym ryzykiem, ale również bardziej dochodowe niż „konwencjonalne” akcje.

Kolejna zaleta przedsiębiorstw rodzinnych: mają zwykle ponadprzeciętny współczynnik udziału kapitału własnego. W Niemczech firmy rodzinne miały ostatnio średni współczynnik udziału kapitału własnego na poziomie 42%. Wartości na poziomie 30% lub więcej są ogólnie uważane za solidne.

Gwoli wyjaśnienia: wskaźnik udziału kapitału własnego informuje o tym, jaki procent ogółu aktywów spółki jest finansowany ze środków własnych, a nie z pożyczek czy obligacji.

Spółki rodzinne często wychodzą z kryzysów silniejsze

Więcej kapitału własnego zapewnia firmom stabilność i niezależność od banków w czasach kryzysu (jakiego obecnie doświadczamy) – to wszystko czynniki, na których Ty jako inwestor możesz tylko zyskać.

A gdy tylko rynki powrócą na spokojniejsze wody i więcej uwagi będzie się znowu poświęcać takim kryteriom jak jakość bilansu, wysokość i stabilność wypłat dywidend oraz rentowność, przedsiębiorstwa rodzinne będą wśród pierwszych i największych zwycięzców takiego rozwoju wydarzeń.

Jako inwestor spójrz zatem właśnie w ich kierunku, podczas gdy większość innych inwestorów (jeszcze) tego nie robi. W ten sposób, jak już pokazała historia, możesz wiele zyskać na zaletach przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli.

Rolf Morrien

Autor
default-image
Rolf Morrien