Energetyczne okazje: czas na inwestycje!

Rolf Morrien
11.04.2024Aktualny

Energetyczne okazje: czas na inwestycje!

Akcje spółek z sektora energetycznego od dłuższego czasu są lekceważone przez inwestorów. Obecnie panują jednak sprzyjające warunki do wejścia na rynek dla inwestorów szukających zysku w długiej perspektywie.

Założenie, że paliwa kopalne w najbliższej przyszłości mogą zostać zastąpione przez odnawialne źródła energii, jest zwodnicze. W obliczu ogromnego zapotrzebowania na energię świat nie będzie w stanie obejść się bez ropy w dającej się przewidzieć przyszłości. Odnawialnych źródeł energii potrzebujemy pilnie jako dodatku.

Popyt na ropę pozostaje wysoki

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). Obecnie zużywa się nieco poniżej 100 milionów baryłek ropy dziennie. Liczba ta może nawet nieznacznie wzrosnąć lub utrzymać się w ciągu najbliższych kilku lat, a następnie może nieznacznie spaść do około 92,5 miliona baryłek dziennie do 2030 roku.

OPEC, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, przewiduje, że dzienny popyt na ropę do 2045 r. wzrośnie do 116 milionów baryłek. Można zatem założyć, że popyt pozostanie przynajmniej w dużej mierze stabilny w ciągu najbliższych lat. Jest to idealne środowisko dla wielkich koncernów naftowych.

Shell w centrum uwagi

Korzysta na tym również Shell, największy europejski koncern naftowy. Spółka ma siedzibę w Londynie i jest zaangażowana w projekty poszukiwawcze i wydobywcze ropy naftowej i gazu ziemnego w około 70 krajach. Shell jest również jednym z największych na świecie dystrybutorów paliw i smarów.

Produkty firmy to paliwa i smary, asfalt i skroplony gaz ziemny (LNG) do użytku domowego przez klientów indywidualnych, a także dla przemysłu i sektora transportowego. Koncern produkuje również chemikalia i produkty petrochemiczne dla klientów przemysłowych, którzy przetwarzają je na tworzywa sztuczne, powłoki i środki czyszczące.

Zyski z handlu LNG rosną systematycznie

Spółka Shell podała niedawno wyniki za czwarty kwartał 2023 roku, znacznie przekraczające oczekiwania analityków.

Głównym powodem nadspodziewanie dobrego rezultatu były dobre wyniki działalności związanej ze skroplonym gazem ziemnym (LNG). Zyski z działalności związanej z handlem gazem wzrosły o 57% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Uwaga

Shell zapowiedział podwyższenie dywidendy i dalszy skup akcji własnych. Tylko w ciągu najbliższych trzech miesięcy spółka planuje odkupić akcje o wartości 3,5 mld USD. Przy wskaźniku cena/zysk (P/E) między 8 a 9 i stopie dywidendy przekraczającej 4%, akcje Shell są korzystnie wyceniane i warte uwagi.

Autor
default-image
Rolf Morrien