Złoto: Twoja szansa inwestycyjna na rok 2024!

Redakcja Portalu
29.01.2024Aktualny

Złoto: Twoja szansa inwestycyjna na rok 2024!

Gospodarka kuleje w wielu rejonach świata, szczególnie w Europie. Ceny energii są znacznie wyższe, a zaopatrzenie w energię niepewne. Inflacja pozostanie na wysokim poziomie, co uczyni sytuację banków centralnych jeszcze bardziej kłopotliwą.

Wyższe stopy procentowe w dłuższym horyzoncie czasowym są w końcu szczególnie szkodliwe dla wysoko zadłużonych państw i dla gospodarki. Ten problem będzie miał ogromny wpływ na rynki w roku 2024 i w następnych latach.

Co oznacza ta sytuacja dla Ciebie jako inwestora? Podwyższone stopy procentowe powinny trzymać inflację w ryzach. Najpóźniej w momencie, gdy gospodarka wpadnie przez to w tarapaty lub rozpocznie się kryzys w systemie finansowym, banki centralne zareagują obniżką stóp procentowych. Co jednak oznacza ten na pierwszy rzut oka pozytywny scenariusz dla rynków inwestycyjnych?

Nawet spadek stóp procentowych nie pomoże giełdom

Motorem napędowym ostatnich wzrostów kursów akcji była nadzieja na rychłe obniżenie stóp procentowych. Ale czy ta nadzieja jest uzasadniona? Wykres 11 pokazuje zmiany głównej stopy procentowej USA (niebieska linia, skala po lewej stronie) oraz indeksu S&P 500 (czarna linia, skala po prawej stronie) od roku 1998.

Na podstawie faz na czerwonym tle na wykresie można zauważyć, że silne korekty na rynkach akcji były powiązane z silnymi obniżkami stóp procentowych. Po pęknięciu bańki technologicznej w marcu 2000 roku lub podczas kryzysu finansowego w roku 2008 kursy akcji doświadczyły dużych strat mimo silnych obniżek stóp procentowych. W obu wypadkach indeks S&P 500 stracił połowę swojej wartości. Ostatnie mocne spadki na rynkach akcji szły w parze ze zmianami w polityce pieniężnej zmierzającymi w kierunku bardziej liberalnym. Jednak nawet w przypadku spadających głównych stóp procentowych nadzieja inwestorów na wzrost cen akcji w 2024 zapewne okaże się płonna.

Wykres. Rzeczywista główna stopa oprocentowania w Stanach Zjednoczonych, w procentach, i S&P 500 (czarny), w punktach, od 01/1998 do 09/20232023

Mocno malejące rynki akcji idą w parze ze spadającymi stopami procentowymi.

Źródła: Isabelnet, Real Investment Advice

*Taper tandrum – określenie reakcji rynków na zapowiedź wygaszania programu skupu aktywów przez Fed.

Wysokie globalne zadłużenie utrudnia walkę z inflacją

Wewnętrzne rozdarcie banków centralnych wynika z głównego zmartwienia systemu finansowego, czyli wysokiego globalnego zadłużenia. Spójrz na wykres 12. Pokazuje on całkowite zadłużenie wszystkich państw świata od 1950 roku, czyli zobowiązania wszystkich państw, gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w stosunku do globalnej produkcji gospodarczej, z której koniec końców te zobowiązania muszą być spłacane. Jak widać na wykresie w lewym dolnym rogu, zadłużenie jest ponad dwukrotnie większe niż w poprzednich dziesięcioleciach do 1980 roku. Nawet w naznaczonych inflacją latach 70. XX wieku stan zadłużenia stanowił jedynie połowę obecnego. Aby zniwelować tę inflację, główne stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych podniesiono do poziomu powyżej 20 procent!

Stopa procentowa o wysokości 20 procent na wszystkie zobowiązania oznaczałaby przy obecnym stanie zadłużenia na poziomie 250 procent, a 50 procent światowej produkcji gospodarczej trzeba poświęcić na spłatę odsetek! Oczywiste jest, że nigdy do tego nie dojdzie. Banki centralne będą więc zmuszone do poddania się w walce z inflacją podczas nadchodzących fal inflacyjnych.

Wykres. Całkowite globalne zadłużenie w stosunku do globalnego wyniku gospodarczego, od 1950 do 2021

Światowe zadłużenie wzrosło więcej niż dwukrotnie!

Źródła: narodowe banki centralne, MFW, IIF,

Obciążenie odsetkami szybko stanie się problemem

Jednakże już w dotychczasowym wzroście stóp procentowych uwidacznia się wysoki poziom zadłużenia. Wykres 13 pokazuje, jakiej część produkcji gospodarczej (PKB) od 1958 roku potrzeba na spłacanie odsetek tylko zobowiązań zaciągniętych przez Stany Zjednoczone.

Jak widać na wykresie, już ponad 4 procent PKB poświęcono na spłatę odsetek. Poziom ten jest już prawie tak wysoki jak w fazach z wysokimi stopami procentowymi w poprzednich epokach! Do tego wzrost ten nastąpił bardzo szybko. Wykres pokazuje tylko zadłużenie państwa, do tego dochodzą jeszcze zobowiązania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Już aktualny poziom stóp procentowych może stać się problemem dla dłużników, a co dopiero wyższe stopy procentowe znane z poprzednich epok.

Drukarki mogą zaoferować „rozwiązanie”…

Tak malują się perspektywy na przyszłość. Banki centralne będą utrzymywać stopy procentowe możliwie wysoko, aby zwalczyć inflację. Będzie to jednak mocno zagrażało gospodarce. Stopy będą więc za niskie, aby zapobiec kolejnym falom inflacji.

Wykres. Zadłużenie Stanów Zjednoczonych, spłata odsetek do PKB, od 1958 do 10/2023

W ostatnim czasie obciążenie odsetkami wzrasta drastycznie.

Źródła: Crescat Capital, Tai Costa, Bloomberg

W obliczu wysokiego poziomu zadłużenia będą one jednak zbyt wysokie, aby dłużnicy mogli regularnie spłacać odsetki – w szczególności dotyczy to państw. Dlatego państwa będą coraz bardziej zwiększały deficyty budżetowe. Jest to jednak klasyczny przepis na wymykającą się spod kontroli inflację!

a złoto utorować drogę do superhossy

Złoto jest jednak od zawsze przeciwieństwem tracących na wartości walut. Również teraz będzie pełniło tę rolę. Jako że inwestorzy będą kupować rzadkie na rynku złoto, aby chronić swoje oszczędności, wzrost cen będzie szybszy od spadku siły nabywczej pieniądza. Właśnie taka faza jest teraz przed nami. Na rok 2024 i następne lata nastaw się więc na superhossę dla złota!

Słowa kluczowe:
inwestycjezłoto
Autor
default-image
Redakcja Portalu